Odborná montáž drevostavieb po celom Slovensku

Rastliny ako boj proti komárom

Komár – vytrvalý hmyz

Už niekoľko rokov môžeme pozorovať skutočnú epidémiu komárov. Tento malý, vytrvalý hmyz sa objavuje začiatkom leta a dokonca aj koncom jari. Ich prítomnosť je skutočným prekliatím záhradných párty a záhradného odpočinku.

Komáre pre svoj vývoj vyžadujú prítomnosť vody.Potenciálnym miestom na kladenie vajíčok samičkami komárov sú však všetky vodné nádrže, jazierka,či jazierka susediace s našimi záhradami.

Je nesprávne povedať, že komáre štípu. V skutočnosti nemajú hryzacie aparáty, iba bodavé. Takže komáre štípu spolu s ich ostňami, do krvi sa nám môžu dostať zárodky chorôb a enzýmov, ktorý zabraňuje zrážaniu krvi. Práve tento enzým je zodpovedný za alergickú reakciu, ktorá sa veľmi často objavuje po uštipnutí komárom.

V našej klíme komáre sú bezpečné – to znamená, že neinfikujú choroby. V subtropických a tropických zónach sú komáre prenášačom malárie.

Komárov zo záhrady sa môžeme rovnako ako kliešťov zbaviť prírodnými metódami.

Množstvo krásnych a voňavých rastlín nám pomôže znížiť počet komárov v záhrade.

Rastliny pre komáre

Oddych na záhrade je veľmi dôležitou súčasťou nášho letného relaxu,či drevený altánok alebo drevený domček nám slúžia ako miesta,kde si môžeme vyložiť nohy po ťažkom dni ale žiaľ, najmä vo večerných hodinách nás komáre dokážu účinne otravovať. Našťastie existuje veľa rastlín, ktoré nám umožnia efektívne znížiť počet komárov v záhrade. Do debničiek, záhradných kvetináčov, ale aj do zeme môžeme vysadiť voňavé a pekné rastlinky, ktoré nám pekne dekorujú okolie záhradného altánku alebo dreveného domčeka a navyše poslúžia ako odstrašujúci prostriedok pre tých problémových hostí.

Aké rastliny môžeme pestovať proti komárom?

Plektrantus

Je to krásna rastlina s plačlivým habitom, jej drobné zelené listy so svetlejším, bielym alebo krémovým okrajom. Plektrantus rastie veľmi rýchlo a vytvára výhonky dlhé až 2 metre. Hodí sa ku kvitnúcim rastlinám, ako sú napríklad muškáty. Je veľmi odolný voči suchu a teplu. Listy majú príjemnú citrónovú vôňu, ktorá pri trení naberá na intenzite.

Catnip

Je to trváca trvalka, ktorá veľmi dobre rastie v každej, aj ľahkej a nie veľmi úrodnej pôde. Catnip má krásne fialové kvety, zhromaždené vo vyšších súkvetiach. Kvitne v lete, ale orezaná koncom augusta kvitne druhýkrát po niekoľkých týždňoch. Catnip mačky milujú, takže ak máme mačacieho kamaráta, poteší ho prítomnosť tejto rastliny v záhrade.

Mäta

Kto z nás nepozná túto užitočnú, chutnú a aromatickú rastlinu? Lístky mäty je možné použiť ako prídavok do limonád, ako základ do bylinkového čaju, alebo ako aromatickú prísadu do šalátov. Mäta rastie veľmi expanzívne, takže ak nechceme, aby bola dominantou našej záhrady, oplatí sa zasadiť ju do črepníkov či záhradných kvetináčov. Vôňa listov a kvetov – biela a fialová, účinne drží komáre mimo našej relaxačnej zóny. Na predaj nájdeme zaujímavé odrody mäty s vôňou a chuťou citrónu, jahôd, pomarančov, pričom najobľúbenejšia je mäta pieporná.

Bazalka

Je ďalšou chutnou a aromatickou rastlinou, ktorú môžeme úspešne jesť a ktorá zároveň účinne zníži počet komárov. Bazalka je v našich klimatických podmienkach jednoročná rastlina, preto je lepšie ju pestovať v črepníku, v úrodnej pôde.

Tagetes

Je to bežná , no veľmi užitočná jednoročná rastlina, poznáme ju predovšetkým z vidieckych záhrad, kde sa bežne používa ako obruba alebo doplnok. Tagetes má intenzívnu vôňu, ktorá sa nemusí páčiť každému. Isté je, že jeho vôňa odrádza nielen komáre, ale aj krtkov a pôdne háďatká. Gagetes má krásne oranžové a žlté kvety.

Pelargonium voňavé

Je nespochybniteľnou kráľovnou našich balkónov,záhradných altánkov, drevených domčekov a oceňujeme ju pre jej krásny vzhľad a skvelú odolnosť. Muškát si poradí s horúcim počasím, rýchlo regeneruje a bohato a bujne kvitne. Ďalšou výhodou je vôňa kvetov muškátov – intenzívna, jemne citrusová, nepríjemná pre našich záhradných nepriateľov.

Levanduľa

Je trváca rastlina, ktorá najlepšie rastie na slnečnom stanovišti a má rada vápencovú pôdu. Jej intenzívna vôňa je dokonale citeľná už z diaľky a fialové kvety sú jedinečnou letnou ozdobou záhrady. Levanduľa sa okrem svojich dekoratívnych vlastností využíva aj na kulinárske a zdravotné účely.

Citrónová tráva

Je to pekná okrasná tráva, no v našich klimatických podmienkach neprežije zimu. Najlepšie je pestovať ju v črepníku alebo pod dreveným prístreškom, na úrodnej pôde. Tráva má príjemnú citrónovú vôňu a chuť a často sa používa v ázijskej kuchyni ako prídavok do mnohých jedál a nápojov.

Bignonská katalpa

Je to atraktívny strom s prirodzene guľovitou korunou. Vôňa katalpových olejov je pre človeka nepostrehnuteľná, no je účinná proti komárom. Listy katalpy sú veľké, v tvare srdca, vytvárajúce v záhrade kompaktný odtieň. Katalpa najlepšie rastie na slnečnom mieste,pri bazéne v úrodnej pôde. Skvele sa hodí do moderných záhrad.

Domáce prostriedky na komáre

Komáre nemajú radi vôňu esenciálnych a rastlinných olejov, ktoré sú pre nás väčšinou príťažlivé a voňavé. Ak teda chceme prirodzeným spôsobom odplašiť komáre z terasy či z dreveného altánku, postačí tam umiestniť sviečky alebo čajové sviečky s vôňou citrónovej trávy, mäty, eukalyptu a levandule.

Na prirodzené odpudenie komárov môžeme použiť esenciálne oleje na výrobu telového spreja alebo vonných sviečok.

Ak sa chceme chrániť pred komármi, mali by sme užívať vitamíny skupiny B. Tieto vitamíny menia zápach nášho potu, ktorý sa stáva pre komáre nepríjemný.

Ďalším spôsobom, ako udržať komáre ďaleko od nášho domova, sú domáce vrecká na mince.

Čo budeme potrebovať?

-vrecká na šnúrky

-soľ

-pár mincí

-voda

-citrónová šťava

Suroviny zmiešame v pomere 2,5 šálky vody, šťavy z 1 citróna a 1 polievkovej lyžice soli. Vrecká naplníme tekutinou, dovnútra pridáme pár mincí. Potom sa tašky zavesia do dverí, na rám okna.Ako to funguje? Komáre odstrašujú lesknúce sa odlesky vrecúšok pre ich spôsob videnia. CD fungujú podobným spôsobom.

Samozrejme, predávame veľa chemických prostriedkov na boj proti komárom, ale stojí za to použiť prírodné metódy, ktoré sú pre nás šetrné k životnému prostrediu.

Vtáky a žaby sú prirodzenými nepriateľmi komárov, preto sa oplatí ich prítomnosť v našej záhrade podporovať – vešaním vtáčich búdok, či nastražením kŕmidiel a postarať sa o ich hojnosť v zime.

Previous Post

ČO ZASADIŤ DO DREVENÉHO ALTÁNKU ALEBO NA BALKÓN?

Next Post

Ako urobiť malý bazén na záhrade?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík