Odborná montáž drevostavieb po celom Slovensku

Články

Krásna záhrada po celý rok – ako ju zariadiť?

Krásna záhrada v každom ročnom období bude pre svojho majiteľa pýchou.

Na jeseň, v zime alebo skoro na jar je prázdnota v záhrade obzvlášť viditeľná. Keď záhrada nie je úplne naplánovaná a v tomto období sa v nej nenachádzajú žiadne atraktívne prvky. V tomto období pôsobí prázdno – chýba jej farba, kvety, vône. Ako sa s tým vysporiadať? Je možné navrhnúť záhradu, ktorá bude krásna po celý rok?

Áno, samozrejme ! Šikovný výber rastlín, ktoré sa cyklicky dopĺňajú, robí záhradu potešením v každom ročnom období. Okrem toho môžeme použiť krásne doplnky ako altánky,grilovacie chaty,záhradné domčeky,bazény, dekorácie, črepníky – a doplniť našu záhradu farbou a formou, keď to potrebuje.

Konštrukčné prvky záhrady – čo je najdôležitejšie?

Zatiaľ by sme si mali dávať pozor na rastliny s atraktívnymi listami, pretože práve listy rastliny vidíme tri sezóny – teda najdlhšie. Hľadajme teda druhy s farebnými listami, ktoré skombinujeme so zeleným podkladom. Farebné lístie urobí našu záhradu originálnou na jar, v lete aj na jeseň.

Záhrada pozostáva z troch najdôležitejších prvkov, ktoré sa musia navzájom dopĺňať a ladiť. Tri piliere sú rastliny, terénne úpravy a povrchy .

Tak ako rastliny sú premenlivým, prekvapivým prvkom, ktorý sa dá nahradiť, architektúra a povrchy sú stálymi prvkami počas celého roka.

Preto v záhrade musíme plánovať drobnú architektúru– sú to dva z troch nevyhnutných pilierov záhrady. Bez týchto základov sa záhrada stáva nestabilnou a niečo jej tak chýba.

Záhrada sa skladá z 3 zložiek – najvariabilnejšia je však vegetácia.

Malé stavby ako záhradné altánky,záhradný domček , drevená garáž, záhradný nábytok – to všetko dopĺňa rastliny.

Tieto stavby nám umožňujú pohodlne využívať záhradu,umožňujú nám v nej reloxovať. Architektonické objekty definujú záhradu – funkcia danej záhradnej zóny závisí od typu nábytku a konštrukcií.

Ak teda chceme záhradu, ktorá je atraktívna po celý rok, musíme dbať na tieto dva prvky.

Pri plánovaní plôch v záhrade sa snažme vybrať materiál, ktorý dokonale ladí so štýlom záhrady. Určite je lepšie obliecť si materiály v tlmených farbách – v jednej či dvoch farbách, ako na krikľavé vzory vo výrazných originálnych farbách. Kritériá, ktoré treba brať do úvahy, sú odolnosť voči atmosférickým vplyvom a údržba. Aby záhrada vždy vyzerala dobre, musia byť povrchy v perfektnom stave, a to po celý rok!

Rovnako je to aj s objektmi drobnej architektúry – aj tu sa sústreďme na kvalitu. Ak nás láka vyblázniť sa, najlepšie je staviť 80 % na klasické nadčasové riešenia a 20 % nechať na našu fantáziu.

Záhrada je krásna aj v noci

Krásna záhrada v noci je záhrada s dostatkom osvetlenia. Svietidlá, girlandy a reflektory hrajú obrovskú úlohu pri zobrazovaní záhradných prvkov. Nie je to len funkčná, ale aj dekoratívna úloha. Pomocou osvetlenia môžeme v noci vystaviť niektoré rastliny, architektonické objekty a povrchy, vďaka čomu je záhrada veľmi atraktívna a pôsobivá. Pohľad na strom osvetlený reflektorom, na ktorom môžeme spočítať všetky listy či v noci obdivovať .

Krásna záhrada na jar

Krásna záhrada na jar je spojená predovšetkým so sviežou zeleňou a rozkvitnutými cibuľovými kvetmi. Preto je povinnosťou na jeseň vysadiť do záhrady cibuľové kvety – tulipány, krokusy, hyacinty, zafíry, narcisy, okrasný cesnak – to je len zopár druhov, ktoré nás na jar potešia svojou farbou a vôňou. Cibuľové kvety sú nielen atraktívne, ale aj užitočné – skoro na jar, keď sa včely prebúdzajú zo zimného spánku, potrebujú výdatné množstvo peľu a nektáru.

Oplatí sa kombinovať kvitnúce cibuľoviny skoro a neskoro na jar, vďaka čomu tento efekt vydrží dlho.

Na jar nekvitnú a tešia sa nielen cibuľoviny – v tomto období je množstvo krásnych kríkov a stromov obsypaných kvetmi – magnólie, nebeské jablone, tavuly, červienky, orgován, jazmín a hloh ozdobia našu jarnú záhradu kvetmi.

Ak chceme sviežu zeleň, vysádzajme kry a stromy, ktoré začínajú svoju vegetáciu skoro – sú to hraby, brezy a javory. Ich listy sa rozvinú skoro na jar a zdobia tak záhradu zeleňou.

Najobľúbenejší prvok každej záhrady – trávnik, tiež zohráva dôležitú úlohu pri zdobení záhrady. Ak sa o ňu budeme správne starať, na jar sa vám odvďačí zdravým rastom a šťavnatou farbou.

Cibuľové výsadby vyzerajú pekne na začiatku jari.

Záhrada je v lete krásna

Leto je ročné obdobie, v ktorom najradšej využívame záhradu – radi v nej odpočívame, organizujeme stretnutia s priateľmi. V lete väčšina stromov a kríkov vädne, listy a puky drobného ovocia zostávajú na stromoch.

Listy tu hrajú prvé husle – je vhodný čas na vystavenie odrôd s farebnými listami – krásne budú viditeľné gaštanové, zlatisté alebo škvrnité listy, vysadené ihličnanmi a tmavozelenými rastlinami.

Leto je aj obdobím kvitnutia mnohých trvaliek, jednoročných kvetov a tráv.

V záhrade sa oplatí zriadiť trvalkové záhony, ktoré budú pokryté kvetmi každého druhu. Echinacea, denivka, floxy, perníky, verbeny, slnečnice a ružičky, zvončeky a klinčeky sú len niektoré z kvetov, ktoré po zasadení rozkvitnú v záhrade každé leto.

V lete krásne kvitnú aj mnohé kríky – napríklad kráľovná záhrady, ruže, či zázračný krík – ktorého prezývka ani z polovice neodráža intenzitu kvitnutia tohto kríka.

Ak nám v tomto ročnom období chýba farba, môžeme záhradu doplniť záhradnými kvetináčmi s kompozíciami jednoročných rastlín alebo aj trvaliek. Sezónne kompozície v lete tvoria muškáty, begónie, verbeny, surfínie a petúnie, lobelie a vlky. Záhradné kvetináče môžu byť umiestnené kdekoľvek, čím sa maskujú nedostatky v zľavách. Dekoratívne môžu byť nielen rastlinné kompozície, ale aj samotné kvetináče – z betónu, ratanu či kvalitného plastu budú výkladnou skriňou záhrady.

Záhrada má v lete krásnu tvár.

Krásna záhrada na jeseň

Krásna záhrada na jeseň je záhrada presýtená farbami ako žltá, oranžová, červená alebo aj teplá hnedá. V jesennej záhrade hrajú prvé husle rastliny, ktoré krásne menia farbu – preto sa oplatí vysadiť si do záhrady napríklad ginko dvojlaločné, ktoré je na jeseň vďaka krásnym žltým listom vidieť už zďaleka. Navyše, v sezóne sa jej listy vyznačujú zaujímavým tvarom.

Ďalšou intenzívne sfarbenou rastlinou je napr.

-euonymus okrídlený, ktorý dokonca horí červenými listami a navyše má ružové plody,

javory, napríklad platan, alebo ušľachtilejšie palmové javory,

-Virgínia plazivá, ktorá je popínavá, s intenzívnou jesennou farbou.

Pozornosť sa oplatí venovať aj rastlinám, ktoré túto sezónu kvitnú – ako sú rozchodníky, hortenzie či okrasné trávy, ktoré svoj šarm a šarm prejavia už začiatkom jesene.

Jeseň je aj časom ovocia – v tomto období sú dobre viditeľné kríky a stromy s okrasnými plodmi – z diaľky vyniknú nebeské jablone, skalníky, jarabiny s bohatými červenými plodmi.

V záhrade sa oplatí mať vždy zelené rastliny, ktoré aj napriek plynutiu času vyzerajú krásne, sú chrbtovou kosťou záhrady.

Krásna záhrada v zime

Krásna záhrada v zime je spojená s fľakmi bieleho, mäkkého snehu. Pod touto zimnou prikrývkou odpočívajú trvalky alebo listnaté kry. Práve v tomto období sú najviditeľnejšie vždy zelené rastliny, ktoré by mali tvoriť chrbticu každej záhrady.

V zimnej záhrade sú dobre viditeľné strihané formy buxusu, tvarované smrekové živé ploty, či kužeľovité jedle či ostré borievky. Ihličnaté a vždyzelené kríky sú v záhrade nevyhnutnosťou – v sezóne vytvárajú zelené pozadie, v zime zasa ukážu a zdôraznia svoju úlohu – hrajú prvé husle.

Ihličnany sú však jedinou skupinou, ktorá je viditeľná spod snehu – stojí za to venovať pozornosť kríkom a stromom s obzvlášť atraktívnou kôrou. Rozoznávame drieň biely s charakteristickou čiernou kôrou a drieň dlhokrký so zelenkastou kôrou. Zaujímavý je javor škoricový, inak zubatá kôra, a brezy bradavičnaté aj papierové, ktorých kôra sa v rolkách odlupuje. Kôra vŕby Hakuro-Nishiki je jemne žltá a platan má pestrú kôru pripomínajúcu camo vzor. Zimný kryt je biela látka, na ktorej sú tieto rastliny jasne viditeľné.

Zaujímavosťou je, že zimnú záhradu môžu zdobiť kvitnúce rastliny – hamamel a čemerice, ale aj kalina, sú druhy kvitnúce od decembra do marca, vďaka čomu má zimná záhrada svoje kvety.

Záhradné dekorácie – záhradná bižutéria

Výsadby rastlín v záhrade je možné kedykoľvek doplniť dekoráciami. Vyberať môžeme z mnohých druhov dekorácií – od figúrok cez gule, ozdoby na paličkách, šťuky, oceľové panely, sklenené či ozdobné prívesky. Dekorácie v záhrade nám dávajú veľkú voľnosť – môžeme ich meniť v závislosti od ročného obdobia, preskupovať a presúvať, kým nedosiahneme uspokojivý efekt.

Trochu fantázie, trocha vedomostí a inšpirácie môže urobiť našu záhradu atraktívnou po celý rok. Zaujímavo usporiadané zľavy, obohatené o krásne cestičky a záhradné stavby vykúzlia miesto, ktoré sa stane pre svojich majiteľov pýchou. O našu záhradu sa oplatí postarať sa, doplniť jej nedostatky a potom sa kochať krásnym výhľadom bez ohľadu na ročné obdobie.

Previous Post

Záhradný domček – spôsob, ako udržať v záhrade poriadok

Next Post

Drevené mini domčeky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík