Odborná montáž drevostavieb po celom Slovensku

Záhradný domček – spôsob, ako udržať v záhrade poriadok

Práce v záhrade trvajú takmer celý rok a väčšinou ich zastavíme až v zimnom období. Začiatkom jari začíname s prípravou na sezónu, ktorá potrvá do neskorej jesene, kedy budeme musieť rastliny čistiť a chrániť. Všetky práce si vyžadujú nástroje a vybavenie, ktoré sa oplatí mať po ruke. Najlepším riešením je domček na náradie, kam schováme nielen náradie, ale aj hračky, gril či polievacie pomôcky. Aký záhradný domček si vybrať a kam ho najlepšie postaviť?

Záhradný domček má v záhrade niekoľko dôležitých funkcií. V prvom rade pomáha udržiavať poriadok, mať všetku záhradnú techniku ​​na jednom mieste a chrániť tak pred poškodením či stratou. Skryté nástroje zároveň ovplyvňujú estetiku celej záhrady. Viditeľný je len malý záhradný domček, ktorý prirodzene zapadá do usporiadania priestoru. Ľahko ho skombinujeme so zeleňou pozemku alebo architektúrou domu. Na výber máme niekoľko typov domov. Aký model zvoliť a ako ho zladiť s potrebami záhrady a užívateľov?

Záhradný domček Badford

Záhradné domčeky-prístrešky na náradie – typy

Rozlišujeme tri hlavné materiály, z ktorých niektoré sa používajú na výrobu domčekov na náradie do záhrady: drevo, kov a plast. Každý z nich má iné vlastnosti, a preto si vyžaduje inú starostlivosť. Všetky však plnia svoju praktickú aj estetickú úlohu na výbornú. V našej záhrade môžeme nainštalovať:

drevený domček na náradie – dokonalé riešenie pre klasické záhrady plné zelene, kvetinových záhonov a tradičných domových stavieb. Ideálne sa bude hodiť k dreveným stolárskym a terasovým stavbám. Drevo je veľmi odolný materiál, trvácny a odolný voči vonkajším faktorom. Stojí za to pripomenúť, že prírodný materiál vyžaduje pravidelnú impregnáciu, ktorá ho chráni pred rozvojom húb a plesní. Drevené domčeky na náradie sa dodávajú v rôznych tvaroch a veľkostiach. Často môžeme nájsť modely s oknami alebo malou verandou. Môžeme si vybrať aj úplne zastavané domy.

kovový domček na náradie– ideálne riešenie pre moderné a minimalistické záhrady a podobnú bytovú architektúru. Materiál na výrobu prístrešku je nerezová oceľ, ktorá je trvácna a odolná voči poveternostným vplyvom. Kovový model pôsobí veľmi univerzálne a možnosť prelakovania na akúkoľvek farbu uľahčuje zladenie domu so záhradnou úpravou. V prípade ocele je potrebné pripomenúť, že v lete sa môže silne zahriať. Spôsob, ako to urobiť, je použiť vetranie alebo zvoliť dom s oknami. Dobrou možnosťou je umiestniť ho na tienisté miesto, napríklad blízko veľkého stromu. Okrem toho stojí za to venovať pozornosť kovovým záhradným domčekom pokrytým antikoróznou vrstvou materiálu podobného drevu. Takéto hnedé záhradné domčeky vyzerajú ako drevené a dokonale splývajú so záhradnou zeleňou.

plastový domček na náradie – zaujímavou alternatívou dreva a kovu je plast. Umelé materiály sú odolné a zároveň ľahké, čo vám v prípade potreby umožní premiestniť domček na iné miesto. Široká škála farieb a veľkostí domčekov uľahčí zladiť ten správny model do záhrady. Ideálne do klasických aj moderných priestorov. Stojí za to venovať pozornosť polykarbonátovým a vinylovým domom. Polykarbonát je odolný voči poveternostným vplyvom vrátane vetra, snehu a UV žiarenia, je pevný a trvácny a ľahko sa udržuje v čistote. Na druhej strane, vinyl okrem odolnosti ponúka aj dodatočnú odolnosť voči ohňu.  Je tiež potrebné pripomenúť, že plastový dom nevyžaduje dodatočnú údržbu ani pri intenzívnom používaní.

Záhradný domček Carl

Ako si vybrať správne miesto pre domček na náradie?

Záhradný domček  by nám mal čo najviac uľahčiť záhradkárčenie, preto by sme sa pri výbere ideálneho miesta preň mali riadiť funkčnosťou a pohodlím. Na chate skladujeme techniku, náradie, polievacie hadice, črepníky, zeminu, záhradný nábytok, ale aj fúrik a kosačku. To všetko by malo byť ľahko dostupné, a to ako keď chceme niečo vytiahnuť, tak aj schovať. Okrem toho počítajme s vozením fúrika alebo kosačky, aby umiestnenie domu túto činnosť nekomplikovalo a k dverám viedol  vyšliapaný chodník. Samotný objekt je najlepšie umiestniť tak, aby nenarúšal úpravu celej záhrady, napríklad v zadnej časti alebo v jednom z rohov. Ak chcete skryť dom, stojí za to vysadiť okolo neho popínavé kvety alebo vysoké kríky. Pamätajte, že niektoré modely vyžadujú vybudovanie základov, čo znamená, že objekt je trvalo zapustený.

Záhradné náradie – čo a ako skladovať na chate?

Aj keď názov napovedá, že záhradný domček je miestom pre náradie a záhradné práce,úspešne ho však môžeme poňať ako skrýšu pre všetky predmety na vystavenie v záhrade – nepoužívané detské hračky, záhradný nábytok mimo sezóny, črepníky a semená, prípravky na ochranu rastlín. Je to skvelé miesto na uloženie náradia pre domácich majstrov, dreva a dokonca aj bicyklov. Priestor prístrešku sa oplatí zariadiť tak, aby bol v súlade s našimi potrebami a štýlom práce. Využime steny a dvere na inštaláciu háčikov a políc, na ktoré môžeme umiestniť drobné prvky. Najmenší drobnosti sa oplatí vložiť do téglikov alebo krabičiek. Užitočným kusom nábytku bude regál – kovový alebo drevený, na ktorý môžeme umiestniť nádoby a vybavenie, pracovná doska alebo šatníková skriňa. V centrálnom bode domu nechajme dostatok miesta, aby sme sa ľahko dostali do každého zákutia domu. Vďaka tomu nám záhradný domček pomôže veci nielen schovať, ale aj dlhodobo udržiavať v poriadku a v dobrom stave.

Previous Post

Ako zariadiť záhradný altánok?

Next Post

Krásna záhrada po celý rok – ako ju zariadiť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík