Odborná montáž drevostavieb po celom Slovensku

Ako zariadiť záhradný altánok?

Altánok je predmetom všestranného využitia – dekoratívneho aj praktického. V závislosti od vašich potrieb sa dá usporiadať rôznymi spôsobmi. Malo by sa to však zvážiť už vo fáze plánovania, aby sa štruktúra a jeho interiér účinnejšie prispôsobili potrebám. Oplatí sa použiť osvedčené triky.

Záhradný altánok je jedným z najdôležitejších prvkov „relaxačnej zóny“ v záhrade. Slúži na jedenie jedál, grilovanie, organizovanie podujatí a trávenie voľného času v širokom zmysle. Zároveň ide o významný objekt „malej architektúry“, ktorý určuje vzhľad a estetiku celej záhrady. Jeho dekoratívna časť je ovplyvnená výberom materiálov, dizajnom a zdobením zelene a praktická: rozmermi a spôsobom aranžovania.

Vstavaný alebo otvorený záhradný altánok?

Spôsob, akým je altánok usporiadaný, závisí vo veľkej miere od hlavného účelu, na ktorý bol postavený, a od typu konštrukcie. Miesto pre párty a stolovanie by malo byť viac-menej otvorené. V prípade, že altánok slúži na oddych a príjemné, no menej bujaré trávenie času, oplatí sa postaviť jeho steny, napríklad prelamovaním. Takéto zariadenie bude komornejšie, útulnejšie a poskytne viac súkromia.

Nápady na zariadenie záhradného altánku:

Tradičný altánok so záhradným nábytkom

Najdôležitejším vybavením altánkov je záhradný nábytok. Druh a množstvo závisí od rozmerov konštrukcie. V tých najmenších (napr. 2x3m) je optimálnym riešením umiestnenie malého stolíka a niekoľkých stoličiek. Ak sa rozhodneme pre pohodlnejšie kreslá, oplatí sa hľadať modely s menšími rozmermi, napríklad s úzkymi operadlami. Vo väčších „stavbách“ môžete dať na stôl a lavice. Ide o osvedčený spôsob, ako zariadiť zariadenia, kde sa bude zdržiavať veľa ľudí naraz. V porovnaní so stoličkami a kreslami dáva lavica väčší priestor na sedenie. Výber materiálu závisí od štýlu záhrady a vašich vlastných preferencií. Obľúbený je najmä drevený a technoratanový nábytok. V mnohých prípadoch sa oplatí zamerať aj na kovový nábytok, ktorý je odolný a väčšinou nezaberie veľa miesta.

tradičný drevený záhradný altánok Pavesine

Altánok s grilom

V priestranných altánkoch sú inštalované grily (zvyčajne plynové, slúžiace ako letné kuchynky). Vyberte si miesto čo najďalej od záhradného nábytku. Tým sa zníži riziko nekontrolovaného „kontaktu“ so zariadením. Za zmienku stojí, že altánok prispôsobený na grilovanie by mal mať strechu s vetraním, ktoré umožňuje únik dymu. V tomto prípade by ste mali postaviť aj tvrdú, stabilnú a zároveň odolnú podlahu (napr. terakotu).

Záhradný altánok v rustikálnom štýle

Rustikálny altánok by mal byť postavený z dreva. Efekt dotvorí vhodne zvolený materiál strešnej krytiny – drevený šindeľ, drevené hobliny alebo trstina (svojím spôsobom nahrádzajúca slamu). V takejto konštrukcii je umiestnený drevený, tradičný nábytok. Na sedenie sa dajú použiť aj úlomky pňov stromov. Altánok zdobia tradičné „vidiecke“ druhy – muškáty, begónie, žeruchy a nechtíky. V blízkosti môžete vysadiť slez a rebríček obyčajný. Ako dekorácia sa hodia najmä v minulosti používané poľnohospodárske zariadenia – kolesá vozov, hlinené nádoby a sudy. Na vrch altánku môžete umiestniť praktickú dekoráciu – veternú ružu, napríklad v podobe kohúta.

rustikálny záhradný altánok

Altánok vysadený zeleňou

Každý altánok bez ohľadu na jeho využitie by mal byť vysadený zeleňou. Osvedčeným nápadom je pestovanie rastlín v závesných nádobách, pripevnených k trámom alebo iným prvkom konštrukcie. Dobrý účinok majú petúnie, surfíny, muškáty, plektranty (odstrašujú komáre!) a fuchsie. Najobľúbenejšie okrasné druhy sú plamienok, milinaria a zimolez. Ak je altánok vyrobený z odolného a stabilného materiálu, oplatí sa zamerať na pestovanie jedlých rastlín: aktinidie a viniča.

dekoratívny záhradný altánok

Dekoratívne materiály

Zvyčajne sa v altánkoch používa málo dekorácií, pretože na to jednoducho nie je dostatok miesta. Keď máme takúto príležitosť, môžete sa rozhodnúť pre detailné úpravy, ktoré zdôraznia jej krásu. Tie obsahujú farebné vankúše, dekoratívne lampy a kytice s čerstvými kvetmi. Malé obrazy alebo suché floristické kompozície vyzerajú dobre v altánkoch z tehál. Užitočnou a praktickou dekoráciou je sedačka s kufrom, ktorá vám umožní uložiť potrebné veci. V pobrežných oblastiach zdobia okolie mušle a rybárske siete.

Osvetlenie altánku v záhrade

Altánok, ktorý sa má využívať aj vo večerných a nočných hodinách, by mal byť osvetlený. Na trhu sú dostupné rôzne produkty, ktoré dané miesto nielen „rozžiaria“, ale zvýšia aj jeho estetickú hodnotu. Medzi zaujímavé riešenia patrí napr lampáše, kovové lampáše – nástenné lampy, solárne lampy a stojacie lampy. Môžu byť ľubovoľne zvolené do štýlu záhradnej úpravy – klasického aj moderného.

osvelenie v záhradnom altánku dodá príjemnú atmosféru
Previous Post

Ako urobiť malý bazén na záhrade?

Next Post

Záhradný domček – spôsob, ako udržať v záhrade poriadok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík