Odborná montáž drevostavieb po celom Slovensku

Ako urobiť malý bazén na záhrade?

V lete je dvorové kúpalisko snom malých aj veľkých. Plávanie alebo hra s deťmi vo vode má pozitívny vplyv na naše telo, uvoľňuje, cítime sa dobre a uvoľňuje svaly. Bazén v záhrade je tiež skvelý, keď domáci radi organizujú záhradnú párty a pozývajú priateľov.Drevený altánok,grilovacia chatka,záhradný domček alebo detské ihrisko už nie sú jedinou alternatívou pre peknú záhradu.Bazén sa ňou stal v posledných rokoch takisto. Vidina vlastného bazéna je veľmi lákavá, no skôr ako sa rozhodneme pre jeho stavbu, mali by sme si všetko dôkladne zvážiť a naplánovať.Mať doma bazén je ale snom každého.

Prvé kroky

V ideálnom prípade by rozhodnutie o výstavbe bazéna padlo už pri projektovaní domu. To nám umožní nielen ušetriť čas a peniaze, ale aj dokonale naplánovať celý areál. Vyhneme sa aj frustrácii spojenej s nekonečnou rekonštrukciou a poškodenou záhradou. Často sa však stáva, že najskôr sa postaví dom a až po čase sa rozhodneme pristaviť záhradný bazén. Aj keď je to spojené s ťažkosťami, takáto investícia našťastie nie je nemožná.

Najlepšie materiály pre bazény

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako vytvoriť bazén.Z tohto dôvodu je ťažké povedať, ktorý z nich je najlepší. Prvým spôsobom je vytvorenie železobetónovej nádrže. Veľkou výhodou tohto riešenia je fakt, že bazén môže mať ľubovoľné rozmery, tvar a profilované dno. Druhým návrhom pre materiál bazéna je pozinkovaný oceľový plech alebo hliník potiahnutý PVC. Charakteristickým znakom takéhoto riešenia je jeho tvar – najčastejšie kruh alebo ovál. Treťou možnosťou je vyrobiť nádrž bazéna z polyesterových živíc vystužených skleneným vláknom. Posledným nápadom je návrh Švédov – drevená a kovová kostra vo vnútri zakončená vodeodolnou preglejkou.

Praktické rady

Pri výbere správneho miesta pre bazén by sme mali pamätať na tri pravidlá, ktoré nám pomôžu znížiť náklady na jeho výstavbu a užívanie. Po prvé, ak je bazén bližšie k domu, drevenému altánku alebo záhradnému domčeku,náklady na inštalatérske práce a elektrinu sa výrazne znížia. V druhom rade by sme si mali vybrať miesto, ktoré má dostatok slnečného svetla, aby sa voda rýchlejšie zohriala. Po tretie, vyhnite sa oblastiam so stromami a kríkmi, pretože to môže ľahko kontaminovať vodu.Tam si môžete postaviť radšej drevenú garáž alebo drevený pristrešok. S ohľadom na tieto tri aspekty môžeme ľahko nájsť ideálne miesto.

Pri výbere rozmerov bazéna by sme sa mali riadiť predovšetkým zdravým rozumom. Vybudovanie a údržba obrovského olympijského bazéna nás bude stáť veľa. Mali by sme počítať s tým, že vodu je potrebné pravidelne dezinfikovať a filtrovať – a čím viac vody, tým bude drahšia. Z tohto dôvodu by ste mali zvážiť zlatú strednú cestu. Predpokladá sa, že optimálne rozmery pre rodinu sú 5 metrov na šírku, 7 metrov na dĺžku a 1,5 metra do hĺbky. Ak však máte v záhrade detské ihrisko a plánujete postaviť trampolínu a skákať z nej do bazéna, potrebujeme hĺbku aspoň 2,5 metra.

Pred konečným rozhodnutím je potrebné skontrolovať, či má zvolená lokalita primeranú hladinu podzemnej vody. Ak sa ukáže, že je príliš vysoký, bazén možno len čiastočne zapustiť alebo postaviť na hladinu. Netreba podceňovať ani otázku hladiny podzemnej vody, ktorá by mohla mať v budúcnosti neželané následky. Mali by sme tiež pamätať na to, že najlepšie riešenie vám poradí špecialista na bazény.

Aké keramické dlaždice by som mal použiť na dokončenie bazéna?

Výber keramických obkladov je tým najpríjemnejším krokom pri plánovaní bazéna. Nie je však dôležitý samotný vzhľad – veľmi dôležité sú aj vhodné parametre, vďaka ktorým budú na svoju rolu ako stvorené. Uistite sa, že sú nenasiakavé a odolné voči nízkym teplotám a chlóru. Okolo bazéna umiestnite protišmykové platne, aby ste znížili pravdepodobnosť pádu. Alternatívne spôsoby povrchovej úpravy bazéna sú vyrobené z epoxidových živíc a plastových fólií.

Čo ešte stojí za zapamätanie?

Okrem samotného bazéna by ste sa mali starať aj o jeho okolie a vytvoriť ideálne miesto na oddych. K tomu sa navyše skvele hodia bazénové ležadlá a sedenie s pohovkou a stolíkom. Netreba zabúdať ani na tieň – na tento účel najlepšie poslúži šilt alebo drevený altánok či prístrešok.

Osobitná starostlivosť by sa mala venovať bazénu na dvore. Na pomoc vám prídu rôzne doplnky, ktoré by ste si mali kupovať už od začiatku. Jedným z najdôležitejších prvkov je filtračná súprava zodpovedná za zachytávanie a odstraňovanie škodlivín. Vďaka nemu nebudú vo vode plávať listy ani hmyz. Veľmi dôležité je aj chlórovanie vody. Odborníci odporúčajú dodatočne bojovať proti choroboplodným zárodkom ozonizáciou vody. Posledným doplnkom na udržanie hygieny v bazéne je čistiaca sada, ktorá by mala pozostávať z hadice, nástavca na čerpadlo a zberných trysiek.

Previous Post

Rastliny ako boj proti komárom

Next Post

Ako zariadiť záhradný altánok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík