Odborná montáž drevostavieb po celom Slovensku

STREŠNÁ ZÁHRADA – PODCEŇOVANÝ POTENCIÁL

Strešné záhrady sú v poslednej dobe veľmi módne.

V meste je ťažké nájsť náhradný pozemok, ktorý by sa dal úspešne premeniť na záhradu. Na druhej strane záhrada na streche obytného domu či na drevenej chate umožňuje využiť tento „biologicky zbytočný“ priestor. Zelená strecha dáva možnosť maximálne rozvinúť mestský priestor, pričom v jeho hraniciach vnáša stále viac zelene.

Strešná záhrada prispieva k zväčšeniu plochy biologicky aktívnej pôdy v meste. Táto zelená strecha je ŽIVÁ – objavujú sa tu rastliny, hmyz, dokonca aj vtáky či menšie živočíchy. Strešná záhrada navyše funguje ako mestský zelený filter – čistí vzduch a ukladá vodu. Zelená strecha na dome či na drevenom zrube je zároveň tepelnou izoláciou budovy – takáto ochranná vrstva účinne zadržiava teplo vo vnútri budovy a v lete chráni pred vykurovaním.

Strešné záhrady zlepšujú aj kvalitu života obyvateľov miest – ovplyvňujú kvalitu ovzdušia a vlhkosť, čím sa zlepšuje náš psychický aj fyzický stav. V mestách zelená záhrada pôsobí proti vzniku tepelných ostrovov – vegetácia znižuje teplotu, pretože sa nezohrieva ako betón.

Strešné záhrady sa vykonávajú na obecných aj súkromných budovách. Tie rozsiahle je možné postaviť aj na strechu garáže alebo na drevenom prístrešku. Intenzívne záhrady vyžadujú iný, pevný základ – betónový strop. Jedno je isté – pre to, aby sa v betónovej džungli objavilo čo najviac rastlín, sa oplatí niečo urobiť – rastliny predsa produkujú kyslík, ktorý je pre náš život nevyhnutný.

živá strecha

Strešná záhrada – požiadavky a obmedzenia

Zelená strecha vyžaduje kontrolu niektorých technických aspektov budovy. Jej konštrukcia je záťažou pre strechu, preto návrh strešnej záhrady treba dohodnúť s projektantom alebo stavebným dozorom. Vrstvy vegetácie, izolácie, substrát – to sú značné zaťaženia, ktoré môžu poškodiť jeho strešnú konštrukciu. Ak nestanovíme bezpečnú úroveň zaťaženia, záhrada začne ohrozovať strešnú konštrukciu.

Strešná konštrukcia musí byť pevná a niekedy vystužená, aby vydržala takéto zaťaženie.

Strešná konštrukcia musí byť stabilná, ale aj vzduchotesná. Strešná krytina by mala byť vyrobená z vrstvy bitúmenovej plsti, ktorej tesnosť a životnosť sa skontroluje pred začatím prác.

Zelené strechy je možné inštalovať na ploché aj šikmé strechy. Na šikmých strechách bude dôležitý ich uhol sklonu – príliš strmá strecha môže vyplaviť substrát a vegetačnú vrstvu.

Strešné záhrady môžeme rozdeliť na intenzívne a extenzívne záhrady. 

Intenzívna zelená strecha je tá, ktorú využívame ako tradičnú domácu záhradu a do vegetácie patria stromy, kríky a vegetácia s nízkou intenzitou, napríklad trvalky, okrasné trávy. Na druhej strane extenzívne strechy sú tvorené nízkymi extenzívnymi rastlinami ako sú kolónie, rozchodník, nízke trávy, ktoré sú odolné voči suchu a horúčave. 

Vegetácia si nevyžaduje starostlivosť, ale aj obmedzuje využitie záhrady – extenzívna strecha má dekoratívnu a biologickú funkciu, nie však rekreačnú. Nemali by sme po tom šliapať.

Zelená strecha – základ

Strešná vegetácia si vyžaduje vhodný základ – aby rástla zdravo a nepoškodzovala správnu krytinu. Preto na miestach, kde plánujeme výsadbu rastlín na streche, musíme urobiť viacvrstvový základ. Z čoho pozostáva?

  1. prvá vrstva je podkladová vrstva – teda strop objektu, prípadne drevená konštrukcia strechy garáže, keď plánujeme rozsiahlu záhradu.
  2. druhá vrstva by mala byť hydroizolácia, ktorá ochráni miestnosti pod zelenou strechou proti zaplaveniu, zvyčajne vrstva strešnej lepenky, EPDM fólie na báze syntetického kaučuku, prípadne stavebná fólia na báze plastu.
  3. tretia vrstva je ochranná vrstva, ktorou je netkaná textília, určená na ochranu hydroizolácie pred mechanickým poškodením spôsobeným koreňmi rastlín.
  4. štvrtá vrstva je tzv drenážna vrstva, ktorá je určená na odvádzanie vody od koreňov rastlín, do drenážneho systému – najčastejšie žľabov, ktoré odvádzajú vodu za strechu. Drenážna vrstva môže byť vyrobená zo štrku, keramzitu alebo vedrových rohoží.
  5. piata vrstva je filtračná vrstva, ktorá má chrániť drenáž a hlbšie vrstvy proti utesneniu, najmä proti zmývaniu podkladu do týchto častí základu, je vyrobená z geotextílie.
  6. šiesta, posledná vrstva je vegetácia. Môžeme si kúpiť vrstvu extenzívneho nízkeho porastu, ktorý je upravený ako zvinutý trávnik, alebo vybrané druhy vysadiť do úrodnej pôdy.

Strešná záhrada – ako ju zariadiť?

Strešnú záhradu si môžeme zariadiť podľa svojich preferencií a vkusu, no oplatí sa naučiť sa pár základných pravidiel, aby bol efekt rozkošný a uspokojujúci.

Zelenú strechu by sme mali zariadiť v štýle odkazujúcom na interiér domu – vďaka tomu sa nám podarí zväčšiť byt aj záhradu. Záhrada sa stane prístavbou bytu, byt pôjde von do záhrady.

Pri plánovaní všetkých prvkov vybavenia strešnej záhrady musíme brať do úvahy podmienky, ktoré tam panujú. Najväčším problémom je silný vietor a intenzívne poveternostné podmienky – mráz, dážď. Preto všetky materiály, ktoré používame ako povrchovú úpravu, ako terasový nábytok, kvetináče – musia byť odolné voči poveternostným vplyvom. Okrem toho venujte pozornosť tomu, či prvky výbavy nebudú vyžadovať intenzívnu starostlivosť, napríklad impregnáciu alebo zakrytie na zimu. . . Zvážte, či na to máme čas, alebo je lepšie zvoliť materiály, ktoré sú sebestačné.

Zelené strechy – ako pestovať rastliny?

Výsadba rastlín na streche je veľkou výzvou – nielenže tu nie je pôda, ale aj nepriaznivé, často náročné podmienky – ostrý vietor, pražiace slnko, sucho, nízke teploty – a navyše malý výmer pôdy. . . 

Tomu všetkému musia rastliny v strešnej záhrade čeliť.

V prvom rade je dôležité, kam rastliny vysádzame. Záhradné kvetináče v takejto nezvyčajnej záhrade by mali byť veľké a odolné. Čím väčší črepník, tým pomalšie sa z neho odparuje voda a rastliny sú menej náchylné na vysychanie. Na druhej strane odolný materiál nám umožní vyhnúť sa potrebe impregnácie a výmeny hrncov.

Najlepším návrhom sú kvetináče na mieru – môžu to byť drevené, betónové alebo plastové črepníky, ktoré ich imitujú. Dôležité je prispôsobenie sa priestoru a jeho maximálne využitie, ako aj váha hrncov – váha by nemala byť príliš ťažká.

Ako vytvoriť zelenú záhradu – aké rastliny zasadiť?

Je ťažké si predstaviť zelenú strešnú záhradu bez rastlín. Aké druhy si môžeme vybrať na výsadbu do črepníkov na streche?

Zo stromov a väčších kríkov si môžete vybrať – drieň kousa, javor palmový, orgován, kalina, breza napr. Youngi, javor Globosum, akácia Umbraculifera a ďalšie odrody stromov vrúbľované na kmeni, jedle napr. jedľa kórejská, smrek biely Conica, smrek ostnatý. , borovica horská. Môže byť doplnená plazivými a nižšími kríkmi – irgi, borievky, tawuły, krovitá cinquefoil a dokonca aj hortenzie a ruže, ak je lokalita tichá.

Je ťažké si predstaviť zelenú strechu bez bujnej, sviežej zelene – aby sme na malej ploche vniesli veľa zelene, môžeme použiť vinič – brečtan, vinič, plamienok, popínavé hortenzie, zakryjú každú kolmú stenu, vyplnia záhrada s ešte väčším množstvom zelene. Ak nechceme tradičnú zelenú stenu, môžeme si v niektorej časti strešnej záhrady naplánovať vertikálnu záhradu, teda vertikálny, zelený, rastlinný obraz.

Zelené ploché strechy sú často pokryté trvalými trávnikmi – trávnik si môžeme naplánovať aj v našej strešnej záhrade, no pamätajte, že ide o veľmi náročnú časť, ktorá bez náležitej starostlivosti nevyzerá dobre.

 

Ako doplnok ku kríkovým výsadbám poslúžia trvalky – budú dynamickým, farebným akcentom záhrady – rastliny ako denivka, echinacea, rozchodníky, okrasné trávy, šalvia, levanduľa, verbena a iné kvitnúce rastliny, sú krásne dekorácia hrncov a škatúľ.

Hustá vegetácia blokuje a zadržiava znečistenie ovzdušia, je tiež prirodzenou bariérou, ktorá pohlcuje zvuky, takže bujná vegetácia vytvorí priestor vhodný na relaxáciu.

Strešná záhrada – okenice, balustrády a prístrešky

Strešnú záhradu je možné zariadiť ako domácu záhradu – môžeme ju teda úspešne rozdeliť na zóny, vytvárať miesta na oddych, zábavu a stretnutia s blízkymi. Zónovanie je dobrý nápad, pretože aj menšie priestory – rozdelené na viacero, vyzerajú zaujímavejšie. Ako rozdeliť strešnú záhradu? Môžeme použiť vyššie črepníky alebo vegetáciu – s úspechom môžete vysadiť aj živý plot. Nedávno módne lamelové panely nám pomôžu oddeliť niekoľko záhradných miestností. Ide o panel, najčastejšie vyrobený z drevených lamiel s pravidelnými medzerami medzi nimi.

Prečo je to skvelý návrh pre strešnú záhradu? Prelamovaná konštrukcia bude dostatočnou hranicou medzi oboma zónami a zároveň stena s medzerami nebude odolávať silnému vetru, ktoré je v strešnej záhrade samozrejmosťou, takže takáto stena bude bezpečnejšia.

Mať zelenú strechu

Mať zelenú strechu je iné ako mať záhradu v zemi. Samotná fáza zakladania záhrady so sebou prináša viacero výziev a niekedy aj nákladov. Napriek tomu mať záhradu je veľký komfort, strecha vďaka vegetácii prekypuje životom a mení tak komfort nášho života.

 

Previous Post

DREVENÁ GARÁŽ – VECI, KTORÉ POTREBUJETE VEDIEŤ

Next Post

Ako si vybrať správnu saunu do záhrady?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík